Česnekem ku zdraví
Česnekem ku zdraví
Autor článku: efa
 
  O tom, že je česnek zdravý, snad netřeba pochybovat. Jako každá zelenina, obsahuje v sobě hlavička složená z takzvaných stroužků mnoho vitamínů a dalších látek, které mají pozitivní vliv na nás organismus. Víte však přesně, na co všechno má česnek vliv?
 
  Česnek podle vědců obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, PP a biotin. Má v sobě také nerostné soli jako je draslík, fosfor, jod, síra, vápník a železo.
 
  Je prokázáno, že prospívá správné činnosti srdce, snižuje krevní tlak anebo velice dobře působí proti cukrovce. Zároveň účinně bojuje proti nadýmání a zpomaluje vznik a rozvoj arteriosklerózy.
 
  Důležitým faktem jsou také protivirové a antibakteriální účinky. Pozitivní vliv má tato zelenina proti houbám a plísním. A kdo by neznal radu domácího lékaře zbaštit při propuknutí chřipky jeden až dva čerstvé stroužky.
 
  Pokud by se člověk krmil tímto množstvím denně, v delším časovém horizontu by se mu měla snížit také hladina cholesterolu v krvi. Česnek také účinně působí proti migréně, zejména pak například při pískání v uších. Jiní odborníci však tvrdí, že naopak migrénu zapříčiňuje, ale to už je asi na zkušenosti jednotlivce.
 
  Děti by měly konzumovat česnek v případě hostování roupů a škrkavek v trávicím traktu, dospělí zase při špatném zažívání. Někdy se ale může projevit pálení žáhy.
 
  A konečně - česnek je nejen zdravý, ale také velmi chutný. Samotný stroužek asi nikoho jen tak nenadchne, ale v různých pokrmech od masa na všechny způsoby přes italské těstoviny až po oblíbenou kocovinovou česnečku, je nenahraditelnou ingrediencí. Proti pachu z úst je pak po konzumaci nejúčinnější zbraní mléko.
 
  Česnek by podle některých pověstí neměl chybět ani na štědrovečerním stole, aby zahnal zlé mocnosti, které v době slunovratu, tmy a zimy číhají na každém kroku.
 
 
14.6.2004

Kontextové odkazy eTarget
Vodní postele Blutimes
Postele, kde sny se stávají skutečností. Kvalita i komfort nejen v oblasti zdraví jsou ověřeny certifikáty, jimiž se smí pyšnit jen dvě firmy z celé evropy.