7.12.2002  Právo

Devitalizace stále rozděluje lékaře

Přestože devitalizace, tedy podvázání rakovinových nádorů, není v České republice na pacientech povoleno, dělají ho nejméně tři pracoviště a výsledky jsou dobré.

Lékařská veřejnost ale stále není zajedno, zda metoda doktora Karla Fortýna je přínosná či ne, a proto ji raději zavrhují. Tvrdí, že se musí nejdříve dokonale vyzkoušet na zvířatech. "Některé výsledky jsou skutečně překvapivé a přínosné, zejména při devitalizaci nádorů kůže. Ani v jednom případě nedošlo k poškození zdraví pacienta nebo zhoršení jeho zdravotního stavu," řekl Právu v pátek doktor Vladimír Dryml, ředitel Horské nemocnice ve Vrchlabí. Ta jako jediná oficiálně v republice už sedm měsíců devitalizační zákroky provádí a veřejně svůj devitalizační program, navzdory ministerstvu zdravotnictví, i deklarovala. "Hlásí se nám pacienti z celé republiky i ze zahraničí. Ne každému můžeme pomoci, ale mnohým již jsme skutečně pomohli," říká doktor Dryml.

Přednosta chirurgické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze docent Jan Fanta na včerejším odborném semináři k devitalizaci Právu řekl: "K metodě jsem skeptický. Ale jsem ochoten o ní diskutovat."

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár soudí, že liběchovské pracoviště Akademie věd, kde se devitalizace již dvacet let pokusně provádí na zvířatech, má v posledních měsících velmi dobré výsledky při léčbě rakoviny kůže, ale její pracovníci je zatím nesmějí zveřejnit. "Výsledky byly zaslány do Velké Británie a čeká se na jejich publikování. Imunitní odezva organismu skutečně byla velká a pozitivní. Toto pracoviště dělá pokusy nejen na miniprasatech, ale i na psech a ovcích," řekl Olejár.

Advokát Petr Folprecht soudí, že z hlediska mezinárodních práv pacient má na devitalizaci právo. "Vyžádá-li si devitalizační zákrok, je o něm kvalifikovaně informován a dá k němu souhlas, může ho podstoupit. Lékaři ani nemocnice v takovém případě nejsou vystaveni žádným rizikům," řekl na semináři doktor Folprecht. Podle něj naopak ti, kdo by v zákroku chtěli bránit, mohou jít před soud, pokud je pacient zažaluje.

Na semináři byli přítomni i bulharští chirurgové, kteří mají o devitalizaci zájem a podle slov Luboše Olejára by ji chtěli uplatnit i jinde ve světě. Dokonce zde byl i Pavol Mazan, výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických firem. "Celá řada objevů, které původně vypadaly zcela neuskutečnitelně, dnes lidem pomáhá. Devitalizace může být stejný případ. Proto jsme tady," řekl Právu Mazan. Ministerstvo zdravotnictví ale dále trvá na tom, že metoda musí být nejdříve odzkoušena na zvířatech, a teprve budou-li přesvědčivé výsledky, ministryně zdravotnictví je ochotna uvažovat o povolení druhé klinické studie na pacientech. Ta první, v níž zákrok podstoupilo 40 dobrovolníků, dopadla špatně a většina pacientů s rakovinou kůže a tlustého střeva zemřela.

Václav Pergl