Vrchlabí začne v květnu s devitalizací, i když ji Fišer nepovolí
  ČTK - 15.4.
   PRAHA/VRCHLABÍ (okres Trutnov) 15. dubna (ČTK) - Soukromá nemocnice ve Vrchlabí na Trutnovsku začne v první polovině května provádět u pacientů s rakovinou na jejich žádost devitalizaci, i když ministr zdravotnictví Bohumil Fišer nepovolí novou studii ověřování devitalizace. Negativní reakce ze strany ministerstva se nemocnice neobává, řekl ČTK její ředitel Vladimír Dryml.

   Samotná operace není podle něj příliš obtížná. Lékaři vrchlabské nemocnice však dosud takový zákrok neprováděli. Předseda svazu pacientů Luboš Olejár řekl, že jeho organizace se kvůli povolení studie ověřování devitalizace obrátí na Nejvyšší soud.

   Mluvčí ministerstva Otakar Černý řekl, že ministr devitalizaci nezakázal, ale považuje ji za metodu nevyzkoušenou a pro humánní medicínu nevyhovující. "Jestliže se přesto nemocnice odhodlá dělat devitalizaci, musí počítat s tím, že v případě neúspěchu se dostane do složitých právních situací," upozornil.

   Místopředseda svazu Josef Mrázek upozornil, že studie se liší od individuálního užití. Devitalizace na žádost pacienta vychází podle něj z dokumentů Světové lékařské asociace. Podle nich může lékař použít neověřenou metodu, když usoudí, že by mohla pomoci.

   Olejár řekl, že požádal ministra o přijetí, měl by být přijat tento týden. "Chceme získat vyjádření k žádostem nemocnic Vrchlabí, Semily a Delta Brno, jež chtějí devitalizaci provádět," řekl. Devitalizace povolené ministrem na čtyřech pracovištích jsou do dubna zastaveny, než budou vyhodnoceny výsledky.

   Podvazování nádorů u lidí odborné společnosti zamítly, stejně jako minulý týden Česká lékařská komora, která doporučila vrátit se k testům na zvířatech. V prosazování devitalizace se Olejár obrátil na místopředsedy vlády Pavla Rychetského a Vladimíra Špidlu. Rychetský nereagoval, Špidla sdělil, že odborné věci nespadají do jeho kompetence.

   "Třetina onkologicky nemocných nedostává žádnou léčbu, jen utišující morfium. Není úkolem ministerstva potlačovat snahu, která dává pacientům naději," řekl Olejár a dodal, že ruští lékaři, kteří se školili v ČR, zahajují devitalizaci v Dagestánu.Publikováno na serveru České noviny (www.ceskenoviny.cz)
Copyright © 2001, Neris s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní využití. Bez předchozího písemného souhlasu Neris s.r.o. je zakázána jakákoli další publikace.