Lékaři: Ne devitalizaci

MARTINA RIEBAUEROVÁ, Mladá fronta Dnes, 17.4.2002

ze serveru www.zdn.czPraha - Pokusy léčit pacienty s rakovinou metodou devitalizace nebudou pokračovat - takový je závěr včerejšího klíčového jednání vědců a lékařů v Akademii věd.

Vědci zde však zároveň předložili důkazy, že u některých zvířat metoda zabírá. Ale lékaři chtějí další důkaz, že to lze aplikovat i na lidi.

Vratislav Horák z výzkumného ústavu v Liběchově uvedl, že metoda vyvolává očekávanou imunitní reakci u léčby kožních nádorů miniprasat i nádorů mléčné žlázy fen. "Budeme tedy hledat další model. Mezitím jsme dostali nabídky prezentovat své závěry v Německu," řekl Horák.

Devitalizace byla ověřována u lidí od loňska, kdy ministerstvo zdravotnictví povolilo experiment čtyřem nemocnicím. Ty včera přednesly výsledky. "Prakticky všichni pacienti zemřeli. Další pokračování testů na lidech je přes určité naděje výzkumu nehumánní," řekl šéf vědecké rady ministerstva Jan Dvořáček.

Objevily se námitky, že lidé ani přežít nemohli, protože devitalizace byla provedena pozdě, aby imunitní systém mohl zareagovat.

Imunologové prohlásili, že nemocní neměli poškozenu imunitu předchozí léčbou. Podle Vratislava Horáka z liběchovského týmu to však samo o sobě nic nedokazuje. "Při léčbě miniprasat zabírá devitalizace i v pozdějších stadiích. Ale jeli příliš pozdě, imunitní systém už na nádor nestačí. Je možné, že u těch lidí to bylo podobně," řekl.

Mezitím se nemocnice ve Vrchlabí rozhodla spustit devitalizace na vlastní pěst. Lékařská komora však varovala, že v takovém případě upozorní policii.

PRO

Luboš Olejár předseda Svazu pacientu

Lékař musí dát naději...

Když něco funguje, není potřeba hned od počátku vědět, proč to funguje. Něco jiného je řádný výzkum a něco jiného použití metody v individuálním případě, kdy pacient nemá jinou možnost léčby a sám chce devitalizaci podstoupit.

Podle deklarace Světové lékařské asociace má lékař právo použít i neověřenou metodu, když usoudí, že to nemocnému může zachránit život, obnovit zdraví nebo zmírnit utrpení. A nikdo mu nesmí bránit, aby to udělal. Je hanba, když například na ministerstvu zdravotnictví získáme informace, že toto ustanovení deklarace má jiný význam.

PROTI

David Rath, předseda české lékařské komory

Lékař nesmí dělat pokusy...

Neumím si dost dobře představit situaci, kdy lékař bude chtít provést devitalizaci u nemocného s rakovinou s odůvodněním, že už jiná léčba selhala. O neúspěšné léčbě mluví lékaři až ve chvíli, kdy je nemocný v terminálním neboli

posledním stadiu nemoci. A co bude chtít lékař v takovém případě devitalizovat? Ve všech ostatních případech existují ověřené metody léčby: když už nelze nádor operovat, léčí se ozařováním či cytostatiky. Pokud nějaká nemocnice začne dělat běžně devitalizace, nelze k tomu jen tak mlčet, protože není možné dělat pokusy na lidech.