Vrchlabí: podvazovat nádory chce jen ředitel

IVAN TRUHLIČKA, Mladá fronta Dnes, 17.4.2002

ze serveru www.zdn.cz

Vrchlabí - Pokud soukromá nemocnice ve Vrchlabí naplní své prohlášení a od poloviny května začne pacienty trpící rakovinou léčit devitalizaci, bude muset podvazování nádorů zřejmě provádět sám ředitel zdravotnického zařízení.

Vrchlabští lékaři se na zavádění nového chirurgického programu odmítají podílet, protože se obávají, že by kvůli nepovolené metodě mohli skončit za mřížemi.

"Je to velice ožehavá záležitost a nezastírám, že kvůli tomu mám i konflikty s vedením. Pokud bychom devitalizaci provedli, mohli bychom se dostat do rozporu s platnými zákony a nikdo neví, jak by skončilo případné soudní řízení. Nechci se kvůli tomu dostat do vězení," říká primář vrchlabské chirurgie David Havel. Podobný názor podle něj zastávají i další lékaři na oddělení, a proto nepočítá s tím, že by někdo z nich devitalizace v nejbližší době prováděl. "Zákroky nebudou dělat lidé z naší nemocnice. Je to právně složitá věc a naši lékaři k tomu nemají odvahu," připouští ředitel nemocnice Vladimír Dryml. Ten je rozhodnut devitalizace od května spustit stůj co stůj a od jeho záměru by jej mohli odradit pouze majitelé nemocnice, pokud by jej odvolali z funkce. "Dohadujeme se na spolupráci s odborníky z jiných

zdravotnických zařízení, a když nebude vyhnutí, tak do toho klidně půjdu sám. S operacemi zhoubných nádorů mám zkušenosti a případných následků se nebojím. Naši pacienti, které už všichni odepsali, si to přejí a my jsme povinni jim vyhovět," zdůrazňuje ředitel. Nemocnici se prý už hlásí lidé z celé republiky, kteří jsou rozhodnuti kontroverzní zákrok ve Vrchlabí podstoupit.