O zhodnocení devitalizace nejeví Fišer zájem

Petr Kučera, Lidové noviny, 17.4.2002

ze serveru www.zdn.cz

Koncem března měl padnout závěrečný verdikt o výsledku klinických zkoušek podvazování nádorů. Ministerstvo však dosud o výsledky ani nepožádalo.

PRAHA - Vědecká rada ministra zdravotnictví Bohumila Fišera blokuje další osud devitalizace - zvláštní metody léčby zhoubných nádorů jejich podvazováním. Ačkoli měly být výsledky klinických zkoušek, které od loňského března probíhaly na čtyřech vybraných pracovištích, uzavřeny podle slibů představitelů ministerstva do konce března, o závěrečné vyhodnocení zatím nikdo lékaře ani nepožádal. Uzavřením první fáze klinických zkoušek přitom ministerstvo podmiňuje možnost, že by se v ověřování této metody, popsané českým chirurgem Karlem Fortýnem, mohlo pokračovat. Druhou fázi zkoušek, která by podle představ zastánců devitalizace měla více odpovídat prvotním Fortýnovým pokusům, požadují na Fišerovi zástupci pacientské veřejnosti. "Výsledky klinického ověřování máme zpracované, ale vědecká rada nás zatím o jejich prezentaci nepožádala," konstatoval přednosta chirurgické kliniky pražské FN Bulovka František Antoš. Podobné zkušenosti mají i na dalších pracovištích, které se do ministerského projektu ověřování devitalizace zapojily. "O finální výsledky nás musí někdo požádat, a to zatím nikdo neudělal. Vědecká rada byla sice průběžně informována, ale v otázce závěrečného shrnutí zatím nevyvinula žádnou aktivitu," uvedl Jan Žaloudík z brněnského Masarykova onkologického ústavu.

Černý: Řeší se to

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý ale tvrdí pravý opak. "Vědecká rada už vyhodnocení devitalizace dávno řeší. Kompletní zprávu i závěry už má," prohlásil. O zhodnocení klinických zkoušek zatím projevila zájem pouze Akademie věd ČR. Na včerejším zasedání byla devitalizace jedním z probíraných témat. Akademie však nebyla zadavatelem úkolu, a tak má v otázce dalšího osudu Fortýnovy metody jen poradní hlas. Marie Pešková, chirurgyně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, předpokládá, že si vědecká rada ministerstva výsledky experimentu od akademie věd vezme. "Ani my jsme je zatím nikam neposílali," řekla. To ale její kolegové nepovažují za standardní postup. "Nevidím důvod, proč bychom se měli akademii v tomto směru zpovídat," namítl Žaloudík a Antoš jej doplnil: "Na půdě akademie je to jen dobrovolná diskuse, nikoli oficiální prezentace," podotkl. Předseda vědecké rady ministerstva Jan Dvořáček nebyl poslední dva dny k zastižení a na opakované žádosti LN o vyjádření nereagoval. Většina členů rady i představitelů odborných lékařských společností se ale netají odporem k dalšímu pokračování klinických zkoušek i k devitalizaci samé. Ministr Fišer tuto techniku loni v březnu označil za neodpovídající schváleným lékařským postupům. Neoficiální výsledky klinických zkoušek jsou negativní. Ačkoli se nepotvrdily obavy, že podvázání nádoru a jeho ponechání v těle způsobí otravu organismu, na druhou stranu se u 54 operovaných pacientů neprojevil ani žádný pozitivní efekt - imunologická reakce organismu, která má podle Fortýna zahubit rakovinné zárodky v těle. Většina z nich už zemřela. Svaz pacientů, který devitalizaci prosazuje, a Fortýnovi nástupci tvrdí, že neúspěch klinických testů zavinil výběr nevhodných pacientů a nedodržení Fortýnových postupů. Svaz pacientů dal koncem loňska vypracovat vlastní návrh protokolů, podle nichž by měli lékaři účinnost podvazování zkoumat. Podle jeho předsedy Luboše Olejára se ale ze tří odborných společností, kterým dalo ministerstvo postupy posoudit, vyjádřila zatím jen jediná.

Vývoj pokusů devitalizaci

* 1957 - chirurg Karel Fortýn provádí první podvázání nádoru žaludku u pacienta; dotyčný údajně žil více než 10 let

* 1971 - ve Výzkumném ústavu živočišné fyziologie a genetiky začínají s výzkumy na zvířatech

* 1983 - 1989 - Fortýn devitalizuje nádory u mnoha nevyléčitelně nemocných pacientů

* říjen 2000 - Fortýn žádá ministerstvo o provedení klinických testů na lidech

* 4. leden 2001 - Karel Fortýn umírá na rakovinu

* březen 2001 - ministerstvo povoluje devitalizaci klinicky vyzkoušet

* 1. říjen 2001 - klinické zkoušky jsou pro neúspěšný průběh předčasně ukončeny; odoperováno bylo 54 pacientů

* listopad - prosinec 2001 - Svaz pacientů ČR zpracovává nové protokoly klinických zkoušek a žádá po Fišerovi obnovení experimentu

* 1. duben 2002 - ministerstvem stanovený termín uzavření klinických testů vypršel, o konečné výsledky pracovišť se však nikdo oficiálně nezajímá