Němečtí lékaři se nechali uplácet farmaceutickou firmou

Publikováno 12.3.2002, zdroj: ČTK a ZDN

(http://www.zdn.cz/detail.htm?id=23148)

 

MNICHOV - Německé zdravotnictví čelí dosud nejrozsáhlejšímu skandálu úplatkářství ve své historii. Bavorská prokuratura vede vyšetřování, které se týká již 4000 lékařů na klinikách po celé zemi, kteří brali od farmaceutické firmy SmithKline Beecham sídlící v Mnichově nejrůznější úplatky a pozornosti za to, že předepisovali a aplikovali její určité výrobky.

Jen v Mnichově se vyšetřování týká 23 nemocnic a klinik, napsala agentura DPA. "Uznání" pro lékaře firma vyplácela nejčastěji v podobě zábavy, například jako cesty na závody Formule 1 nebo na finále mistrovství Evropy ve fotbale v Paříži. Koncern částečně přejímal i cestovní náklady na "doprovodné osoby". Nijak řídké však nejsou ani dary v hodnotách tisíců marek a v některých nejmarkantnějších případech se úplatky pohybují v rozpětí od 10.000 do 50.000 marek.

Vyšetřování 2200 lékařů už bylo zastaveno, protože v těchto případech se zjistilo, že poskytnuté úplatky nepřesáhly 1000 marek anebo šlo skutečně o poskytnutí pouhých reklamních předmětů a pozorností v hodnotě do 100 marek.

Na zbývající případy se chce prokuratura o to více zaměřit. Asi ve stovce případů již zjištěná fakta stačí na zahájení trestního stíhání. Koncern poskytoval jako "protislužbu" nejen například počítačové vybavení ordinací, ale platil třeba i za "poradenské služby" nebo za pozorování vlivu aplikace určitého preparátu.

Kromě lékařů je vyšetřování vedeno i proti 380 zástupcům firmy v terénu, kteří úplatky zprostředkovávali.

Podle předsedy Lékařské komory v Berlíně Ellise Hubera není skandál překvapivý. "Úplatkářský marketing" farmaceutických firem se šířil už dávno a nelze se tedy divit, že to nabralo takových rozměrů. On i komora již dlouho upozorňovali, že si farmaceutický průmysl vlastně "najímá lékaře na vedlejšák" jako své agenty, řekl Huber.