Metoda devitalizace ve veterinární praxi

MVDr. Roman Zedek,    15. 4. 2002

Referát pro 7. konferenci o devitalizacích nádorůDevitalizací jsem se začal zabývat na jaře roku 1995 po přečtení článku o experimentálním provádění této metody na ústavu v Liběchově. Metoda mě zaujala pro svou nenáročnost a relativní jednoduchost. Ve své podstatě jde o určitou formu aktivní imunizace produkty rozpadu nádoru, který nastane při znemožnění jeho výživy prostřednictvím přerušení cévního zásobování jak tepenného tak žilníh
o. Tohoto se dosáhne podvázáním cév vedoucích do nádoru. Postup provádím tzv. U-stehy v průběhu celé báze nádoru nevstřebatelným šicím materiálem, konkrétně hedvábím velikosti 5, jelikož menšími velikostmi by mohlo dojít k prořezání podvazovaného nádoru.

Mým prvním případem byl pes plemene Čau-čau, stáří 6 let, s lokalizací melanomu na temeni hlavy, kulovitého tvaru velikosti 2-3 centimetry. Melanom jsem podvázal několika radiálními stehy. Do tří týdnů došlo k regresi nádoru doprovázené zápachem rozkládající se tkáně. Od té doby (březen 1995) se pes těší dobrému zdraví bez jakýchkoliv dalších komplikací. Další případ byl čtyřletý NO s nádorem gingivy s podobným průběhem. Pro značnou vzdálenost pacienta byla ztížena kontrola a pozorování, ale i tento pacient žije již několik let bez problémů. Dalších šestnáct pacientek jsou vše fenky různých plemen, převážně s onemocněním mléčné žlázy a vaječníků. Úspěšnost těchto operací byla asi 80%, v závislosti na velikosti nádoru, zdravotním stavu a stáří pacientek. Starší a kachektická zvířata umírala do tří měsíců, kdežto mladší a silná snášela operaci bez výraznějších problémů. Některé zákroky musely být po třech až čtyřech týdnech opakovány a v těchto případech úspěšnost klesala. Naopak u nádoru jiné etiologie je úspěšnost 100%.


Pro zajímavost byl ještě proveden zákrok na sarkoidu čtyřleté teplokrevné kobyly vnitřní stehenní oblasti. Také toto zvíře je už tři roky bez komplikací. Operoval jsem i nádor měkkých tkání dolní čelisti čtrnáctiměsíčního býka, jehož pozorování bylo po šesti měsících ukončeno jatečním využitím zvířete.

Průběh pooperační doby je přibližně následující: do týdne dochází obvykle ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku aktivizace imunitního systému. Tyto komplikace zpravidla během následujícího týdne ustoupí. Po tuto dobu jsem zvířatům aplikoval antibiotika plus enzym lysozym ve specialitě Lydium KLP. Obyčejně do tří týdnů při normálním průběhu dochází k regresi nádoru a také v tomto období dochází ke zvětšení regionálních mízních uzlin, jako odpověď nasávací oblasti na provedený atak, což je podle mě fyziologický jev. Zákroky provádím v celkové anestezii dle zásad operační chirurgie.

Závěrem bych chtěl říci, že tato metoda má ve veterinární medicíně velkou šanci na prosazení se do užívání a to pro finanční nenáročnost a určitou jednoduchost, kdy ostatní způsoby léčby rakoviny nejsou pro většinu chovatelů zejména z finančních důvodů přijatelné. Ze zkušenosti mohu tvrdit, že tyto případy jsou v praxi řešeny obyčejně chirurgicky a často s následnou euthanasií.

 

Děkuji Vám za pozornost.

MVDr. Roman Zedek

rzedek@quick.cz